بهترین هدیه به فرزندان( به مناسبت بزرگداشت هفته ی کودک)

  شیردهی و آغوش گرفتن نوزاد از تولد تا 2 سالگی هم که در آموزه‌های دینی سفارش شده، بسیار مورد تاکید پزشکی و روانشناسی است. متخصصان معتقد هستند: "تغذیه با شیر مادر در یک ساعت نخست تولد و تغذیه انحصاری با شیر مادر در 6 ماه نخست می‌تواند جان بیش از یک میلیون نوزاد را حفظ نماید". شیر مادر منبع غنی کلسیم، پروتئین، چربی، قند، ویتامین و نیز ایمن‌ساز بدن نوزاد و کودک از بسیاری بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های تنفسی، ادراری و عفونی است. شیر مادر تنها منبع غذایی کودک تا 6 ماهگی است. در حوزه‌ی روان‌شناختی، حس امنیت، آرامش، عزت نفس و بسیاری دیگر از مواهب شخصیت سالم در بزرگ‌سالی از دوران امنِ شیردهی و سبک سالم دلبستگی مادر و کودک ریشه می‌گیرد. مادران فداکار با بهره بردن از شیوه‌های گوناگون مبتنی بر دانش روز کودکان دلبند خود را از این امانت الهی نباید محروم نسازند چرا که لذت مادری و اوج زنانگی با تولد فرزند، شیردهی و تربیت صحیح محقق می‌شود. امید که پدران حمایت روانی و جسمانی مناسبی از مادران داشته باشند تا فرزندانی جسم، روان، رفتار و معنویت سالم وارد جامعه شوند.

ارتباط عاطفی مادر و نوزاد پس از تولد بلافاصله در آغوش مادر با جاری شدن شیر مادر به دهان کودک شکل می‌گیرد و نخستین جرقه‌های شعله عشق مادرانه پدیدار می‌شوند. از سوی دیگر، دانش امروز مراقبت آغوشی مادر و پدر را در تماس پوستی پدر و مادر با نوزاد تحت عنوان مراقبت آغوشی و کانگورویی برای نوزادان پیش‌رس پیشنهاد می‌کند. به سبب وجود حس لامسه‌ی قوی‌تر از حس‌‌های دیگر در ابتدای تولد، مراقبت آغوشی از سوی پدر و مادر اثربخشی بسیاری در رشد شناختی و عاطفی فرزند ایفا می‌کند و در عین حال باعث تقویت سیستم ایمنی نیز می‌شود. مطالعات بسیاری نشان می دهند که بوی بدن پدر و بوی بدن مادر ( البته اگر سیگاری نباشند) آرام‌بخش نوزادان است. بدیهی است، کودکان محروم از این موهبت در بزرگ‌سالی دارای مشکلات عاطفی و ناپایداری در ارتباط سالم با دیگران خواهند شد و برای نمونه ترس از جدایی در دوران کودکی به ویژه تا 2 سالگی کودک را در بزرگ‌سالی آسیب‌پذیر می‌کند.

رشد و نمو

  کودکان واکنش‌ها و نشانه‌هایی دارند که علاوه بر ایجاد ارتباط میان والدین و کودک باعث گسترش و فزونی رابطه‌ی آن‌ها می‌شود. واکنش‌هایی مانند خندیدن، گریه کردن، مکیدن و تعقیب چشمی، ایجاد صدا و ... پاسخ رفتاری کودک به مادر یا پدر است که اگر به این واکنش‌ها به درستی پاسخ داده شود استقلال او در یک سالگی محقّق خواهد شد. البته می‌توان کودک را بنا بر میل خود تربیت کرد و نیازهای زیستی و روانی او را نادیده گرفت اما در نهایت جامعه‌ فردا از کودک یا فرزند دارای اختلال شخصیت فردی و اجتماعی متضرّر خواهد شد.

/ 0 نظر / 32 بازدید