درمان دیسک کمر با دیسکوژل

بیش از دو سوم موارد بیماران مبتلا به دیسک کمر که کاندید جراحی باز هستند با استفاده از دیسکوژل درمان می شوند

تزریق دیسکوژل و ازن دو نمونه از روش درمانی انجام عمل بسته دیسک است که به تازگی مورد توجه زیادی قرار گرفته اند و نتایج سودمندی برای درمان مبتلایان به این مشکل را درپی دارد.
بیرون زدگی دیسک کمر از علت شایع و مهم وجود کمردرد و دردهای سیاتیکی است . در روش های قدیمی اگر بیماری به درمان های ساده مانند درمان دارویی، آب درمانی و استراحت پاسخ نمی داد، انجام عمل جراحی را به عنوان گزینه بعدی مطرح می کردند.

در دو دهه اخیر انجام عمل های بسته بدون نباز به جراحی باز و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی به عنوان گزینه درمانی جدید و موثری جایگزین بسیاری از عمل های جراحی غیر ضروری شده اند تا جایی که در بیش از دو سوم موارد بیماران مبتلا به دیسک کمر که کاندید جراحی باز بوده اند با این روش درمان می شوند.

دیسکوژل ترکیبی از الکل، سلولز و تنگستن است که به صورت ژل در آمده است یادآور شد: تزریق آن به داخل دیسک سبب ایجاد تغییرات مولکولی در داخل دیسک می شود. الکل موجود در این ترکیب به عنوان یکی از قدیمی ترین روش های درمان دیسک مطرح شده است.

وی تصریح کرد: روش های قدیمی که در آنها از الکل مایع استفاده می شد؛ به علت آسیبی که نشت احتمالی الکل به داخل نخاع بر بافت های عصبی وارد می کرد منسوخ شده و استفاده از الکل در دیسکوژل به صورت ترکیب ژله ای سبب مهار خروج این ماده از فضای دیسک پس از تزریق می شود. خصوصیت شیمیایی الکل تزریق شده به داخل دیسک سبب تغییر در ساختار مولکولی ماده داخل دیسک و کاهش آب داخل دیسک شده و فشار داخل دیسک کاهش می یابد.

 

عمل تزریق دیسکوژل نیازی به بیهوشی ندارد

عمل تزریق دیسکوژل به داخل دیسک در اتاق عمل بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار چند ساعت پس از عمل ترخیص می شود.

این کار تحت مونیتورینگ فلوروسکوپی انجام می شود و وجود فلز تنگستن در این ترکیب به علت نیاز به نمایان شدن این ژل در تصویر برداری با فلوروسکوپ است.

تاثیر نهایی این روش چند هفته پس از عمل خود را به طور کامل نشان می دهد و بیمار به محل کار بر می گردد.

 

چه بیمارانی کاندید تزریق دیسکوژل هستند؟

استفاده از دیسکوژل در درمان فتق دیسک در مواردی که جدار دیسک سالم است و هنوز پارگی اتفاق نیفتاده؛ بیشترین تاثیر را در درمان بیماران دارد.

روش های بسته درمان دیسک به طور کلی در 75 تا 80 در صد موارد دیسک های کمری سبب درمان می شوند و انتخاب اینکه بیمار با کدام روش تحت عمل بسته قرار گیرد به نوع دیسک و تشخیص پزشک بستگی دارد.

هزینه بالای داروی دیسکوژل و وجود روش های ساده تر و بی عارضه ای همچون تزریق ازن شاید در بسیاری از موارد استفاده از این روش را در درمان دیسک به عنوان روش اول انتخابی محدود کند.

مراجعه بیماران مبتلا به دیسک به کلینیک های درد؛ امید تازه ای برای درمان بسته دیسک و جلوگیری از عمل های جراحی ناخواسته، پیش روی بیماران قرار داده است

/ 0 نظر / 24 بازدید