به مناسبت روز جهانی ماما

تعریف رسمی آن است که «ماما» برابر مقررات مراکز آموزش داخلی و خارجی باید تحصیلات مامایی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به پایان رسانده و موفق به اخذ پروانه رسمی مامایی از مقامات صلاحیت‌دار مربوط شده باشد. هر چند دیرگاهی است که ماما تنها برایِ عنوان فرد یاور مادر در فرایند زایمان طبیعی به کار برده می‌شود. البته این تعریف گرچه دایره گسترده‌ای از خدمات به مادران از زمان انعقاد نطفه تا تولد نوزاد، تولد نوزاد تا مراقبت‌های دوران نوزادی و کودکی را شامل می‌شود بلکه، بالاتر از آن ماما کسی است که در دوران حساس زندگی نظیر بلوغ، ازدواج، بارداری، زایمان و بهداشت باروری، یائسگی و سالمندی در کنار زنان و خانواده‌ها به آموزش سلامت زنان و مادران که هسته سلامت خانواده‌اند، خدمت رسانی کند.

دراین راستا گرچه بی‌مهری‌هایی درطول سال‌ها بر این تخصص روا شده ولی امید، موجب پویا ماندن ماماها هست همچنان که امید و چراغ سلامت را در میان زنان و خانواده روشن نگه می‌دارند. بسیار خرسندیم که در دولت تدبیر و امید بستری برای حضور ماماها و گامی برای گسترش عدالت در سلامت که حق زنان این مرز و بوم است، فراهم شده و نتیجه آن به کار بستن آموزه‌هایی است که ماماها در سال‌های سخت پذیرش با نمرات بالا در دانشگاه‌ها و نیز روزهای پُرکار درس و کلاس و حضور در زایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها آموخته‌اند و اکنون نوبت آن است که هزینه‌ میز و نیمکت و گچ و تخته را به مردمی که آن را هزینه کرده‌اند، بازگردانند.

نیک می‌دانیم که امید به خودیِ خود کارایی ندارد مگر این که 2 مولفه مهم در این راه ساری و جاری باشد. امید بدون عزم و اراده همان آرزویی است که شاید هرگز محقق نشود. لازمه امید این است که هدف‌های روشنی تدوین شده و راه‌های متعدد دستیابی به هدف مبناسازی شود به بیان دیگر: 1- هدف براساس تفکر رهیاب 2- راه دست‌یابی به هدف که تفکری پایور است در کنار هم می‌توانند ما را به دستیابی به خدمات مامایی رهنمون شوند. هدف‌بخش‌ شناخت امید به استفاده بهینه از خدمات مامایی است.

در چند دهه اخیر گرچه بسیاری از ماماها با تلاش و جدیت ایثارگرانه به یاری مادران به ویژه در مناطق کم‌درآمد شهری و روستایی می‌شتافتند ولی در کنار آن بسیاری مردم از خدمات ماماها حتی به قیمت ترسانده‌ شدن‌شان از فرایند زایمان طبیعی- که البته نسل ما هم محصول همان زایمان‌ها است- محروم ماندند. بسیاری ماماها را مسوول هر آسیب و آسیب دیده‎ای در اتاق زایمان دیدند. بسیاری ماماها را در اتاق زایمان از یادگیری محروم کردند و دیگرهای بسیار ... نتیجه آن شد که دیدیم! بسیار آسیب‌های جراحی و چسبندگی و نیاز به جراحی‌های مکرر و تک‌زایی و تک فرزندی و ناباروری و...

پاسخ به پرسش بالا در خصوص منع زایمان طبیعی یا محرومیت از آن برای کسانی که می‌توانستند بهره‌مند شوند را در ابعاد مختلف می‌توان جست‌‌وجو کرد که این نیز به نوبه خود راهی است برای از بین بردن یا کم‌رنگ کردن نقاط ضعف بهره‌مندی از خدمات مامایی. امروز نوبت آن است که تفکری هدفمند را پی بگیریم. از جزمی نگری فاصله بگیریم. مامایی را در فرد یا در یک خدمت خاص نبینیم. مامایی را فقط خدمات زایمان طبیعی نبینیم. مامایی را بسیار گسترده‌تر در استفاده از خدمات متخصصی ببینیم که خود همزمان زن و مادر است و با زنان و مادران از جنس کلام و زبان آن‌ها ولی به بیان علم روز سخن می‌گوید و اقدام می‌کند.

ماماها تعامل‌گران و حمایت‌گران و آگاهی‌بخشان فرزندان ما در دوران پر هیاهو و حساس نوجوانی، دوران پُر تنش ازدواج، دوران پر ظرفیت باروری و بارداری، دوران خاص یائسگی و دوران پر تاثیر سالمندی می‌باشند. روشن است که استفاده از دانش مامایی در دوران پرتلاطم زندگی زنان می‌تواند صرف نظر از کمک به سلامت جسمی به سلامت روان و رفتار نیز منتهی شود چرا که گذر از هر مرحله رشد و تکامل نیاز به دانش مرتبط با رَسِش و تحولات آن دوران دارد. دختران در تنشِ بلوغ با تغییرات جسمی و روانی و رفتاری، زنان و مردان در شُرُف ازدواج، زوج‌های نیازمند آموزش زناشویی سالم و به وصال رساننده جسم و روان، مادران در بحبوحه بارداری و ترس از سقط و دیگر پیامدهای بارداری مانند دیابت، پُرفشاری خون و غیره ... همگی از آن زمره‌اند. امروزه مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، موسسات، کارخانجات و دیگر نهادها می‌توانند با داشتن یک ماما در کنار سازمان خود از اطلاعات ارزشمند در زمینه سلامت کارکنان زن خود برخوردار شوند. به بهانه این روز از توان ماماها در ساختن سلامت زنان بهره‌مند شویم و ماماهای توانمند را قدر بنهیم.

/ 1 نظر / 26 بازدید
یک دوست

سلام من اکثر متن های شما رو می خونم. و چیزی که به نظرم می رسه اینه که کاش متن هاتون رو قبل از بارگزاری یک دور کامل ویرایش می کردین. خیلی جاها به لحاظ دستور زبان فارسی مشکلاتی دیده میشه. این در حالیه که مطالبتون واقعا مفید و ارزشمنده. امیدوارم موفق باشین.