اختلال تیک برای فرزندان با والدین متعارض

 

در خانواده‌هایی که بین پدر و مادر تعارض هایی وجود دارد و این تعارضات به کشمکش و درگیری منجر می شود، زمینه و شرایط مساعد برای شکل‌گیری تیک در کودکان بیشتر فراهم می شود.

دکتر محمد حسن گرامی مشاور و روان درمان ضمن اشاره به اختلال تیک در کودکان تصریح کرد: تیک یکی از انواع اختلالات است که در بعضی از کودکان و بزرگسالان مشاهده می‌شود و این رفتار آسیب زا در بعضی از موارد به علت کارکرد عاطفی، روانی و جسمانی آن باعث اختلال در زندگی فردی و اجتماعی کودکان می‌شود که باید مورد توجه و درمان قرار گیرد.

وی با بیان این مطلب که تیک یا حرکات زائد در میان پسران بیش از دختران است، ادامه داد: تیک در کودکان بین سنین ۲ تا ۱۰ سالگی ظاهر و آشکار می شود.

وی با اشاره به تعریف این اختلال گفت: تیک عبارتست از حرکت ناگهانی، سریع، تکراری و بدون اراده که در رفتار فرد یا کودک ظاهر می‌شود. معمولاًٌ حرکات تیک در ماهیچه‌های بدن صورت می‌گیرد، این حرکات ابتدا ظاهر نامنظم داشته و به تدریج به صورت رفتار تکراری ثابت از کودک سر می‌زند.

این روان درمان با اشاره به انواع تیک در کودکان عنوان کرد: تیک ساده بر اثر دلشوره و ناراحتی و اضطراب به وجود می‌آید و شکل ظهور آن بسیار جزئی و کوچک است مثل به هم خوردن پلک‌ها، پرش روی لب. اما تیک پیچیده از ساختار گسترده‌تر برخوردار است و با مجموعه‌ای از حرکات غیر عادی توام است که علت اساسی آن مشکلات شدید و عصبانیت‌های عمیق است.

دکتر گرامی در ادامه با اشاره به زمینه‌ها و علل و عوامل تیک درکودکان گفت: علل زیستی- بدنی ازجمله زمینه‌هایی است که در ایجاد و تقویت تیک موثر می‌باشد همچنین به شرایط فیزیولوژیک و جسمانی کودک، همچون بی‌نظمی سیستمهای نورو شیمیایی سلسله اعصاب مرکزی، بیماری‌های عفونی، ضربه‌های مغزی، تغذیه نادرست و کارکرد نادرست سیستم غدد درون ریز نیز بستگی دارد.

وی با اشاره به روش روان درمانی عنوان کرد: در این نوع درمان استفاده از فرآیند مشاور فردی یا خانوادگی و گروهی به درمان مشکل کودک اقدام می‌شود

/ 3 نظر / 19 بازدید
مادر

با سلام. آیا مکیدن انگشت هم جزو تیک ها محسوب می شود و آیا ریشه در برخوردها و تنش های خانوادگی دا رد؟ چگونه می توان کودک را از ادامه ی این عمل بازداشت؟

مادر

با تشکر از راهنمایی شما خانم عبادی عزیز

حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی ولادت حضرت علي(ع) بر شما مبارک. وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. ********** [گل][گل] از چه زمانی حضرت علی بن ابیطالب(ع) ملقّب به «أمیرالمؤمنین» شدند؟ [گل][گل] [گل][گل] هدیه‌‌ای بسیار ارزشمند و قیمتی به مناسبت ولادت حضرت علی(ع) [گل][گل] ********** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] # ولایت حضرت علی(ع)، دژی مستحکم از آتش عذاب # بطلان تمام اعمال بدون ولایت حضرت علی(ع) # اوصاف تمام پیامبران در حضرت علی(ع) جمع است *********** # ویژگیهای امام(ع) و انتخاب آسایش دنیا یا سعادت آخرت # علم غیب امام(ع) و پذیرفتن برخی از وجوهات مردم *********** [گل] [گل] بخش سوم مناجات خداوند در شب معراج [گل] [گل] # اوصاف اهل خیر و اهل آخرت # اوصاف و پاداش زاهدان # زاهدان امّت پیامبر و بنى اسرائیل # ارزش سکوت ********** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]