آمادگی برای زایمان

 

روش لاماز

 این روش به صورت وسیعی در امریکا مورد استفاده  قرار می گیرد. فلسفه ی لاماز به فراگیران می آموزد که زایمان طبیعی و هنجار ، سرشتی و فرایندی سلامت و سالم است و این که زنان باید در مورد اطمینان بخشی به خودشان تقویت شوند. در کلاش ها ی  آموزش لاماز زنان در مورد ادراک خود در زمینه ی کاهش درد ، در زمینه  تمرین های نفس کشیدن در زمان زایمان در زمینه ی  وضعیت آرامش روانی در مورد ماساژ  با یک حمایت گر ماما آموزش می بینند. لاماز  رویکردی است که وضعیتی خنثی در مورد درمامن کاهش درد را به مادران می آموزد و به زنان می آموزد که تصمیمی آگاهانه در مورد این که چه روش زایمانی برایشان درست است را به کار ببندند.

روش برادلی

این روش که هم چنین تولد همراه با مدیرت زایمانی توسط همسر نام دارد بر این موضوع تاکید دارد که  رویکردی طبیعی برای  تولد و برای مشارکت فعالانه ی پدر به عنوان یک حمایت کننده ی زایمان ایجاد کند. یک هدف مهم در مورد این روش این است  که از دارو درمانی تا زمانی که واقعا ضروری باشد پرهیز کنیم. روش برادلی هم چنین بر تغذیه ی خوب  و ورزش  در خلال  بارداری تاکید دارد و براستراحت و فنون تغذیه ای خوب به عنوان روشی مناسب برای از عهده ی درد برآمدن تاکید دارد. اگر جه روش برادلی بر حمایت بدون دارو بر تجربه ی تولد تاکید دارد این کلاس ها بر عوارض یا مشکلتت ناخواسته تاکید دارد مانند سزارین اورژانس.

برخی از روش های کاهش درد در خلال زایمان

هیپنوتیزم، یوگا، مدیتیشن، راه رفتن ، ماساژ یا فشار متقاِبل، تغییر وضعیت، دوش گرفتن، شنیدن یک موسیقی ملایم، پرت کردن حواس خود به شمردن یا چیزی که ذهم را از درد دور کند

درمان درد

درمان های مختلفی برا ی کاهش درد  در خلال زایمان وجوددارند  که بستگی به شرایط و موقعیت دارد. با ماما  در مورد خطرات و فواید هر کدام صحبت از راه ها می توانید صحبت کنید.

بی حس کننده ها: کاهنده های درد می توانند در بسیاری از موارد تجویز شوند. اگر این داروها به صورت  درون رگی یا IV تزریق شوند یا اگر  به درون عضله تزریق شوند، این دارو ها بر کل بدن اثر می گذارند.

بی حسی موضعی. این چیزی است که بسیاری از زنان تصور می کنند که  دردر را در دوران زایمان از بین می برد. با متوقف سازی حسی  در نقاط خاصی از بدن این روش ها به آرامش در زایمان های طبیعی و سزارن کمک می کنند. این روش ها عوارض جانبی در مادر ایجاد می کنند مانند احساس تهوع و سرگیجه.

زایمان اپیدورال

نوعی از بی حسی موضعی که درد را در کل بدن از ناحیه ی شکمی به پایین مشتمل بر دیواره های واژن در خلال درد زایمان و زایمان  متوقف می کند. بی حسی اپیدورال در بر گیرنده ی تزریق دارو توسط متخصص بیهوشی  از راه کاتتر یا لوله ی بسیار نازک و مویینه شکلی به ناحیه ی کمر زائو است . مقدار دارویی که باید کم یا زیاد شود بر اساس نیزا بدن زن زائو تعیین می شود. در نظر داشته باشید که مقدار کمی دارو هم به نوزاد می رسد ولی معمولا روی نوزاد تاثیر جانبی نمی گذارد.

اپیدورال ها اشکالاتی هم دارند- این داروها  فشار را پایین می آورند و ادرار کردن را با دشواری همراه می کنند. این داروها هم چنین خارش، تهوع، سردرد را در مادر ایجاد می کنند.این خطرات در حداقل هستند ولی مشکلاتی را در زمینه ی پایین آوردن فشار خون مادر برای نوزاد می توانند  ایجاد کنند.

آرام بخشی. این داروها درد را آرام نمی کنند اما به آرام سازی و آرامش در زنی که دچار اضطراب شده کمک می کنند. برخی اوقات این داروها همراه با بی حس کننده ها مصرف می شوند. این داروها هم روی مادر و هم روی فرزند اثر می گذارند برای همین اغلب مورد استفاد قرار نمی گیرند. این داروها برای زنان حالتی را ایجاد می کنند که جزئیات زایمان را به خاطر نمی آورند. شما باید در مورد خطرات و عوارض داروهای آرام بخش با پزشکتان مشورت کنید.

زایمان طبیعی

برخی از زنان راه زایمان طبیعی را برای  این انتخاب می کنند که دراو درمانی را به هیچ شکل ابدا ندارد در عوض به جای دارو بر فنون آرامش بخشی و تنفس کنترل شده تاکید  دارند. اگر شما دوست دارید که بدون داروهای ضد درد بچه دار شوید این کار را به مامای حرفه ای یا متخصص زنان حرفه ای در زمینه ی زایمان طبیعی بسپارید.

به خاطر داشته باشید و  چند مورد مهم را به خاطر بسپارید

      داروها با این که بخش زیادی از درد را کنترل می کنند ولی تمام درد را از بین نمی برند.

      درد زایمان ممکن است بیش از چیزی باشد که پیش بینی می کنید. برخی زنان پیش تر گفته اند  که درد زایمان  نداشته اند در حالی که این طور نبوده است

      داروها بر روی بدن نوزاد شما اثر می گذارند واورا به حالت گیجی می برند یا تغییراتی در  ضربان قلب او ایجاد  می کنند.

      با ماما یا پزشکتان مشورت کنید

      شما ممکن است گزینه های مختلف کنترل درد زایماتی را با مامایی که زایمان شما را انجام میدهد بررسی کنید. روش ها ی دردسترس  کنترل درد  را دریابید و بینید که این راه ها تا چه حد اثر بخش  می توانند باشند  و چه زمانی استفاده از آن ها بهترین گزینه است. اگر روش های کنترل درد  را از درمان های دارویی ضد درد موثرتر بدانید  مطمئن باشید که  ماما یا پزشک شما  و یا پرشنل بیمارستان به دانشتن این روش های آرام بخشی به شما کمک می کنند. شما ممکن است برنامه ریزی برای زایمان خود  را که با ترجیحات شما واضح نوشته شده باشد را به ماما یا پزشکتان بدهید.     نیز به خاطر داشته باشید  بسیاری از زنان در مورد کاهش درد در دوران زایمان  تصمیاتی گرفته باشند که این روش ها را در همان زمان استفاده نکنند  - اغلب به دلایل خیلی موجه و خوب- حتی در لحظه آخر. توان شما به عنوان یک زن باردار در تحمل درد  تولد نوزاد در برابر این که شما مادری خوبی را به انجام برسانید بسیار توان بالایی است. با اطمینان بخشی به خود و با آماده سازی خود برای تصمیم گیری درمورد مدیریت کاهش درد بهترین گزینه که معمولا زایمان طبیعی است را برگزینید.

        

 

/ 0 نظر / 28 بازدید