مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

پژوهشگران توصیه می‌کنند: بعد از این هرگاه خواستید سوار هواپیما شوید صندلی کنار پنجره را برای مشاهده منظره بیرون انتخاب نکنید؛ چرا که بر اساس یک پژوهش جدید نشستن کنار پنجره هواپیما باعث افزایش تشکیل لخته‌های خونی می‌شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بر اساس نتایج این پژوهش، نشستن در کنار پنجره می‌تواند احتمال بروز ترومبوس عمیق سیاهرگی را در مسافران هواپیما افزایش دهد. محققان مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند این پژوهش را انجام داده‌ و نتایج تحقیقات خود را در مجله هماتولوژی منتشر کرده‌اند.


به گفته محققان؛ احتمال تشکیل لخته‌های خونی کشنده و خطرناک در رگهای خونی مسافرانی که کنار پنجره هواپیما می‌نشینند تا دو برابر افزایش می‌یابد.

تحقیق جدید هم چنین نشان داد: درواقع این خطرات برای مسافران چاق بسیار بیشتر است؛ به طوری که احتمال تشکیل لخته‌های خونی در این افراد در شرایط فوق تا شش برابر افزایش پیدا می‌کند.

محققان می‌گویند؛ یکی از دلایلی که مسافران صندلی کنار پنجره را در هواپیما ترجیح می‌دهند این است که با تکیه دادن به پنجره مخصوصا در سفرهای طولانی راحت‌تر می‌توانند بخوابند. اما باید دانست که لخته‌های DVT (ترومبوس وریدی) اگر از طریق جریان خون مسافر جا به جا شده و به ریه‌ها برسد می‌تواند باعث مرگ فرد شود.

لازم به تذکر است که این خطر در مورد صندلی‌های ردیف وسط وجود ندارد.

[ شنبه ۱٢ بهمن ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤٧ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب