مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: ایسنا 

 با اعلام وجود‌۵/٢میلیون زوج نابارور درکشور
رییس پژوهشگاه ابن سینا اعلام کرد: نیاز حدود‌٧۵٠ هزار زوج
ناباروربه درمان‌های پیشرفته

 

رییس پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه شماره زوج‌های نابارور در کشور حدود 5/2 میلیون زوج تخمین زده می‌شود گفت: اگر تنها 30 درصد آنها به درمان‌های پیشرفته لقاح خارج رحمی نیاز داشته باشند، حدود 750 هزار زوج به درمان‌های پیشرفته نیاز دارند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا (دکتر محمد مهدی آخوندی، رییس پژوهشگاه فن‌آوری‌های نوین علوم پزشکی جهاد دانشگاهی ابن سینا، در سمینار بیمه و ناباروری که به همت این پژوهشگاه و با همکاری وزارت رفاه و تامین اجتماعی برگزار شد، گفت: در گذشته دولت حدود 10 هزار دلار برای هر سیکل درمانی ناباروری در خارج از کشور هزینه می‌کرد. بر این اساس دولت حمایتی را برای افرادی که باید درمان آنها خارج از کشور انجام می‌شد را در نظر می‌گرفت.

 


وی با اشاره به راه‌اندازی و فعالیت مراکز درمان ناباروری پس از انقلاب اسلامی، گفت: جهاد دانشگاهی یکی از متقدمان در درمان ناباروری در کشور است. در حال حاضر به موقعیتی رسیده‌ایم که امکان استفاده از خدمات و درمان‌های ناباروری در دسترس مردم است.

بروز ناباروری در جهان 15 درصد

وجود حدود 5/2 میلیون زوج نابارور در کشور

به گفته دکتر آخوندی، میزان ناباروری در جهان 15 درصد گزارش شده است. این در حالیست که در ایران آمار مشخصی در این زمینه در دست نیست. اما حدود 5/2 میلیون زوج نابارور در کشور تخمین زده می‌شود. در صورتی که 30 درصد از این 5/2 میلیون زوج به درمان‌های پیشرفته لقاح خارج رحمی نیاز داشته باشند، حدود 750 هزار زوج به این درمان‌های پیشرفته و دنبال کردن آنها نیاز دارند. همچنین در صورتی که هر کدام از آنها به طور سه سیکل درمان برای حصول نتیجه نیاز داشته باشند؛ باید دو میلیون و 250 هزار سیکل درمانی داشته باشیم. از طرف دیگر اگر مدت زمان باروری متوسط یک زن را 10 سال در نظر بگیریم تقریبا میان 100 تا 200 هزار سیکل درمان ناباروری را باید در هر سال دنبال کنیم. حدود 50 هزار از این تعداد سیکل درمانی مورد نیاز در حال حاضر در کشور تامین می‌شود.

حدود 5/2 میلیون تومان هزینه برای هر سیکل درمان ناباروری

عدم امکان دستیابی یکنواخت به امکانات درمان ناباروری

دکتر آخوندی در ادامه با اشاره به هزینه‌های هر سیکل درمان ناباروری، افزود: هر سیکل به طور متوسط حدود 5/2 میلیون تومان هزینه به دنبال دارد. این رقم در خارج از کشور حدود حداقل 12 هزار دلار است. این در حالی است که حتی با هزینه اندکی که در ایران درمان‌های ناباروری دنبال می‌شوند، عموم مردم امکان دستیابی یکنواخت و یکسان به امکانات درمانی را ندارند.

وی گفت: پژوهشگاه ابن سینا از همان ابتدای حرکت خود تلاش داشت که در مورد تک تک موارد و معضلات درمان ناباروری اقداماتی را انجام دهد. در بخش‌های علمی مانند سقط‌های مکرر و آندومتریوز، در بحث‌های اخلاقی و شرعی مانند اهدای گامت، جنین، رحم جایگزین یا سقط درمانی جنین اقداماتی در پژوهشگاه ابن سینا انجام شده است. همچنین در بحث‌های اجتماعی اولین سمینار بیمه و ناباروری با همکاری پژوهشگاه ابن سینا و وزارت رفاه برگزار شده است.

سومین عامل طلاق، ناباروری است

رییس پژوهشگاه ابن سینا در ادامه با اشاره به عوارض روحی - روانی و اجتماعی ناشی از ناباروری، افزود: بالا بودن هزینه‌های درمان و عدم توانایی قشر قابل توجهی از مردم برای استفاده از امکانات درمانی ناباروری، تاثیرات روحی - روانی بر فعالیت‌های فردی و اجتماعی زوجین نابارور، افزایش سن به واسطه عدم تسهیل امکانات درمانی و هدایت این افراد به سمت اقدامات غیردرمانی از قبیل تعدد زوج و طلاق را به دنبال دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که سومین عامل طلاق، ناباروری است. امیدوارم که بتوانیم در پایان سمینار بیمه و ناباروری نتایج قابل قبولی به دست آید و این سمینار مبنایی برای پیگیری قطعی این مساله باشد.

پژوهشگاه ابن سینا با سه پژوهشکده مورد تصویب هیات امنای جهاد دانشگاهی قرار گرفت

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های پژوهشگاه ابن سینا گفت: پژوهشگاه ابن سینا نتیجه ده سال فعالیت علمی، جهادی، برنامه‌ریزی شده و شبانه‌روزی است. پژوهشگاه ابن سینا با سه پژوهشکده بیوتکنولوژی تولید مثل، آنتی بادی منوکلونال و نانوبیوتکنولوژی مورد تصویب هیات امنای جهاد دانشگاهی قرار گرفت که این امر افتخاری برای ما و پشتوانه ارزشمندی برای جهاد دانشگاهی و مملکت است.

وی در این باره ادامه داد: در این ده سال تلاش شبانه‌روزی، زیرساخت لازم با بیش از 50 عضو هیات علمی 11 گروه پژوهشی، یک مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری و بیش از 25 آزمایشگاه در زمینه بیوتکنولوژی با گرایش تولید مثل و سرطان شکل گرفت. همچنین طرح‌های متنوعی در حال حاضر در دست انجام است. مطمئن هستیم که این تلاش‌ها به نتیجه می‌رسد و این هدف‌گیری‌ها، هدف‌گیری‌های جهاد دانشگاهی را در برنامه 20 ساله خود محقق می‌کند. در مجموع نتیجه اعتماد ده سال گذشته رییس جهاد دانشگاهی وقت باعث شد که امروز این پژوهشگاه علیرغم این که شاید مخالفت‌هایی در تشکیل آن بود، شکل بگیرد.

رییس پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه این پژوهشگاه نیازمند حمایت و اعتماد مسوولان است، گفت: در طول ده سال تلاش و فعالیت جدی همکاران، این درخت تنومند به بار نشسته و در حال حاضر نیازمند حمایت و اعتماد جدی مسوولان است. در حال حاضر محدودیت‌های جدی در ارتباط با فضا و بودجه در پژوهشگاه وجود دارد که امیدواریم با کمک مجلس و مسوولان حرکت‌های پژوهشگاه دنبال شود.

 

[ شنبه ۱٤ دی ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤۸ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب