مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: ایسنا

 

متخصصان زنان و زایمان در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون هشدار دادند خطر احتمالی سزارین در زنان بارداری که با کمبود ویتامین D مواجه هستند، ‌به مراتب بیشتر است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پژوهشگران این مرکز پزشکی تاکید کردند زنان بارداری که با مشکل کمبود یا فقر ویتامین D روبرو هستند احتمال اینکه برای وضع حمل نیاز به عمل سزارین پیدا کنند، بسیار بیشتر است.

 


برای انجام این پژوهش که طی یک دوره 2ساله صورت گرفته است، کارشناسان دانشکده پزشکی بوستون و مرکز پزشکی بوستون (BMC) رابطه بین میزان ویتامین D هیدروکسی در سرم مادرانه و احتمال وضع حمل در بخش سزارین را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در این پژوهش به طور کلی 253 زن تحت مطالعه قرار گرفتند که از این تعداد 43 نفر یعنی 17 درصد آنها ناچار به سزارین شدند.

پژوهشگران دریافتند 28 درصد از زنان بارداری که دچار کمبود ویتامین D بودند مجبور شدند نوزاد خود را در بخش سزارین به دنیا بیاورند.

دکتر مایکل هولیک، رییس مرکز تحقیقات کلینیک عمومی و استاد طب، فیزیولوژی و بیوفیزیک در دانشگاه بوستون به همراه دستیاران خود دریافته است: احتمال نیاز به انجام عمل سزارین در زنانی که کمبود ویتامین D دارند نسبت به زنانی که میزان ویتامین D در سرم آنها به حد طبیعی است، چهار برابر بیشتر است.

یک فرضیه دکتر هولیک درباره این ارتباط آن است که احتمالا کمبود ویتامین D می‌تواند باعث ضعف ماهیچه‌هایی شود که در جریان زایمان در بدن مادر به کار گرفته می‌شوند که در صورت قوی نبودن این ماهیچه‌ها، وضع حمل به راحتی و به طور طبیعی امکان پذیر نخواهد بود.

نتایج این تحقیق در مجله «غدد شناسی و متابولیسم بالینی» منتشر شده است.

 

[ شنبه ٧ دی ۱۳۸٧ ] [ ۸:۳٢ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب