مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: medicalnewstoday

 برگردان : پگاه عبادی

به همت متخصصین بیولوژی و بیوتکنولوژی، در مورد رشد ریه های جنین نارس موارد جدیدی مشخص شد. در این خصوص ، پژوهشگران دانشگاه کاردیف با همکاری  یک موسسه تحقیقاتی وابسته به بیمارستان کودکان لوس آنجلس به نکته ای کلیدی در بلوغ زودرس ریه های جنینی رسیده اند.

 ادامه:.........

 


به گفته دکتر ریکاردی " در عرض چند دقیقه بعد از تولد  دریافت اکسیژن تنها از طریق تنفس ریوی نوزاد اتفاق می افتد. "
و بنابراین نوزادان خیلی نارس که با ریه های نا بالغ متولد می شوند در جذب اکسیژن دچار مشکل خواهند بود. ریه ها  در نوزادان نارس ، که از جذب اکسیژن  به میزان کافی ناتوانند مشکلات تنفسی ایجاد می کنند به صورتی که این مشکلات حتی تا بزرگسالی هم ادامه می یابد.

درطی پژوهش دانشمندان به نکات تازهای در مورد رشد طبیعی ریه ها رسیدند.

در پی این پژوهش ،مشخص شد وقتی که نوزادی به صورت نارس به دنیا می آید ، در ریه های او چه اتفاقی می افتد که اختلالی در تنفس ایجاد می کند. داروهای جدیدی تهیه شده اند که برای این نوزادان قابل استفاده اند. مولکولی که گیرنده کلسیم است نقش کلیدی در کنترل رشد ریه در دوران جنینی به عهده دارد. این مولکول بین جنین  در حال رشد و نیز تولید مجاری تنفسی و کیسه های بسیار کوچک  هوایی ارتباط مستقیمی ایجاد مینماید. این ساختار پیچیده همان چیزی است که در نهایت امکان عبور اکسیژن ازهوا را    هوا به گردش خون می دهد.در عین حال داروهایی وجوددارند که می توانند در این کار دخالت کنند و رشد ریه راتنظیم کنند. در صورت تایید این داروها تحولی در حیات هزاران نوزادان نارس روی می دهد  . نتیجه این که پژوهش های پایه در علوم بیولوژی نقشی قوی در حیات انسانی ایفا می کند.

 

.


[ سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب