مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: www.netdoctor.co.Uk

مترجم: سمیه ابوذر

سندروم پلی کیستیک تخمدان چیست؟

سندرم پلی کیستیک تخمدان وضعیت پیچیده ای است که تخمدان ها را درگیر می کند. هنگام بروز این سندرم تخمدان ها از حد طبیعی بزرگ تر می شوند و فولیکول های کوچک زیادی به طور غیر طبیعی روی سطح خارجی آن دیده می شود. هنگام بروز این سندرم فولیکول های تشکیل شده بالغ نمی شوند و هرگز به مرحله تخمک گذاری و بارور شدن نمی رسند. برای زنان این مساله بدین مفهوم است که آن ها به ندرت تخمک گذاری می کنند و در نیتجه احتمال باردار شدن آن ها کمتر است. علاوه بر این، چنین فردی قاعدگی های منظم نیز نخواهد داشت.

 ادامه....

 


سایر علائم این بیماری افزایش وزن و رشد موهای زائد در بدن است.

این وضعیت در میان زنان نابارور و عمدتا زنانی که مشکل تخمک گذاری دارند دیده می شود (75 درصد). به طور کلی ابتلا به این سندروم در حدود 25 درصد از زنان با استفاده از معاینات سونوگرافی تشخیص داده می شود، در حالی که سایرین هیچ گونه علائمی ندارند و در ظاهر کاملا سالم به نظر می رسند. استفاده از سونوگرافی در 14 درصد از زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند علائم بیماری را نشان می دهد.

عوامل به وجود آورنده سندرم پلی کیستیک تخمدان چیست؟

با وجود این که هنوز مشخص نشده است که آیان زنان با داشتن این وضعیت به دنیا می آیند یا خیر، به نظر می رسد این سندرم در میان اعضای یک خانواده دیده می شود، یعنی عواملی که بروز این شرایط را تحریک می کنند ارثی هستند و تحت تاثیر یک  یا چند ژن قرار دارند.

نکته جالب توجه این است که وجود این سندرم در اعضای مذکر خانواده موجب ناباروری آن ها نمی شود بلکه موجب می شود در سنین کمتر از 30 سالگی موهای آن ها ریزش کند. تحقیقات زیادی در دست انجام است تا وجود ژن این سندرم را شناسایی کند. به نظر می رسد که در آینده یک یا دو ژن به عنوان عوامل موثر در ایجاد این وضعیت شناسایی شود.

حتی در صورتی که این سندرم منشاء ژنتیکی داشته باشد، تمام زنانی که دارای این ژن هستند به آن مبتلا نخواهند شد. احتمال بروز این وضعیت در افرادی که سابقه خانوادگی دیابت (به ویژه دیابت نوع 2 که معمولا با دارو قابل کنترل است) یا بروز تاسی زود رس در مردان را دارند نیز بسیار زیاد است.  

خطر ابتلا به این سندرم در زنانی که از اضافه وزن رنج می برند نیز بیشتر است. به طور عمده کاهش وزن ، بی نظمی های هورمونی را بهبود می بخشد و در نتیجه احتمال تخمک گذاری و باردار شدن را افزایش می دهد. 

[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٢:٠٩ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب