مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: ایسنا

 

رییس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با اشاره به شیوع 20 درصدی کمبود روی در کودکان زیر دو سال کشور که در برخی روستاهای استان‌های جنوبی کشور به 70 درصد هم می‌رسد، کاهش قدرت باروری، کوتاه‌ قدی کودکان و کاهش شدید مقاومت در برابر عفونت‌ها را از عوارض کمبود روی در بدن عنوان کرد و بر ضرورت  تصحیح خاک‌های کشاورزی و استفاده از کودهای حاوی سولفات روی به منظور حل این مشکل، تاکید کرد.


دکتر ربابه شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که کمبود ریزمغذی‌های اساسی مانند آهن، ید، روی و ویتامین آ از جمله مشکلات تغذیه‌ای جهان است، تصریح کرد: آمار نگران‌کننده کمبود این ریزمغذی‌ها نشان می‌دهد که علیرغم اشراف همه جانبه به اثرات سو آنها بر سلامت و توسعه و وجود دانش و راهکارهای غلبه بر آنها، هنوز بخش بزرگی از مردم با عوارض ناشی از این کمبودها مواجه هستند. زمانی که کودکان در معرض این کمبودها باشند نگرانی بیشتر است؛ چرا که اغلب عوارض غیرقابل برگشت و ناتوانی ذهنی و جسمی این کمبودها مانعی برای رشد مطلوب کودکان بوده و در نهایت کمبود آنها به عنوان بازدارنده توسعه و تکامل کشورها عمل می‌کند.

کاهش شدید مقاومت در برابر عفونت از عوارض کمبود روی

دکتر شیخ‌الاسلام در ادامه با اشاره به عوارض کمبود روی گفت: کمبود روی عوارض بهداشتی بی‌شماری دارد. این کمبود سیستم ایمنی را با خطر مواجه کرده و مقاومت بدن را در برابر عفونت‌ها به شدت کاهش می‌دهد. به این ترتیب مرگ و میر و بیماری نیز افزایش می‌یابد.

کمبود روی کاهش قدرت باروری، کوتاه‌ قدی کودکان و افزایش بیماری‌های پوستی را به دنبال دارد

وی اضافه کرد: کمبود روی همچنین بر تشکیل هسته سلولی اثر گذاشته و موجب کاهش قدرت باروری می‌شود. کمبود روی در کودکان نیز رشد را به تاخیر انداخته و کوتاه قدی را سبب می‌شود. همچنین کمبود روی باعث کندی التیام زخم شده و مشکلات و بیماری‌های پوستی را افزایش می‌دهد. متاسفانه کمبود روی در اغلب گروه‌های سنی جامعه وجود دارد. این در حالی است که با وجود اطلاع از این مشکل، اقدامی در جهت حل آن صورت نمی‌گیرد.

کمبود روی درکودکان زیر دو سال کشور 20 درصد و در زنان باردار پنج ماهه 40 درصد

شیوع بروز کمبود روی در مناطق روستایی بیش از شهرهاست

دکتر شیخ‌الاسلام به ایسنا گفت: کمبود این ریزمغذی مهم (روی) در کودکان زیر دو سال در کشور حدود 20 درصد است؛ اما در برخی مناطق کشور این کمبود بسیار شدیدتر است. در مناطق روستایی جنوب کشور مانند استان سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب خراسان کمبود روی بیش از 70 درصد است. همچنین 30 در صد کودکان استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل از این کمبود در رنجند. این کمبود در کودکان شش ساله کشور 30 درصد است که در اقلیم جنوبی به بیش از 45 درصد می‌رسد و باز هم مشکل در مناطق روستایی شدیدتر و حدود 50 درصد است.

دکتر شیخ‌الاسلام در رابطه با کمبود روی در زنان باردار کشور گفت: متاسفانه این کمبود در زنان باردار کشور نیز بالاست. در مجموع 40 در صد زنان باردار پنج ماهه و بالاتر در معرض کمبود هستند. این کمبود در زنان باردار برخی مناطق به بیش از 60 در صد می‌رسد. کمبود روی در جوانان نیز در کل کشور نزدیک به 30 در صد است و شیوع آن در مناطق روستایی با اختلاف معنی داری بیش از مناطق شهری است.

خاک‌های کشاورزی علت اغلب کمبود‌های روی

ضرورت تصحیح خاک‌های کشاورزی و استفاده از کودهای حاوی سولفات روی

وی گفت: این کمبودها اغلب به دلیل کمبود روی در خاک‌های کشاورزی است؛ بنابراین لازم است وزارت جهاد کشاورزی به سرعت نسبت به تصحیح خاک و استفاده از کودهای حاوی سولفات روی اقدام کند.

رییس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران در پایان گفت: در حال حاضر می‌توان با استفاده از روش‌های گوناگون از جمله دادن مکمل و یا غنی‌سازی غذای افرادی که در معرض این کمبودها هستند، به صورت کوتاه مدت از شدت مشکل کاست؛ اما راه حل نهایی، غنی کردن خاک‌های کشاورزی است.

 

[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳٥ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب