مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 

منبع: ایرنا
 

   "ایدز" یا سندرم نقص اکتسابی، برای اولین‌بار درسال 1981درآمریکا شناخته شد واکنون بصورت یک بیماری گسترده و مهلک درآمده و تلاشهای گسترده جهانی را برای مبارزه باآن برانگیخته است.

با وجود شناخت بیماری ایدز درابعاد مختلف و حتی تولید برخی داروهای مربوطه، نه ‌تنها درمان قطعی برای درمان آن پیدانشده بلکه گسترش این بیماری درجهان نیز تشدید شده است.

پیشگیری ازگسترش این بیماری، توجه و دقت بیشتر مردم را می‌طلبد و آموزش و رعایت بهداشت فردی، اصلی‌ترین راه مبارزه بااین بیماری مهلک محسوب می‌شود و باید توجه داشت که سکوت ناشی‌از شرم درخصوص این بیماری نیز برای جامعه خطرناک می‌باشد.

انتقال ویروس این بیماری بیشترازطریق آمیزش، فرآورده‌ خونی و مادر به کودک انجام می شود و معتادان تزریقی، دریافت‌کنندگان خون و فرآورده‌های خونی آلوده و کودکان متولد شده ازمادران مبتلا، بیشتردرمعرض خطر ابتلا به‌این بیماری کشنده قراردارند. کارشناسان معتقدند پیوند اعضا، لقاح مصنوعی، حجامت با لوازم آلوده، استفاده ازلوازم مشترک، گازگرفتن شدید توسط فرد مبتلا، مراقبت ازبیمار و تماس خانگی نیز ازجمله راه‌های متفرقه ی ابتلا به ویروس و بیماری ایدز است.

به‌گفته‌ی کارشناسان، کاهش سن ازدواج، کاهش رفتارهای جنسی نامطمئن، توزیع رایگان سرنگ، تعویض یا حداقل ضدعفونی کردن سرنگ پس ازهربار تزریق، غربال صحیح خون‌های اهدایی، عدم اهدای عضو، شیردهی و تماس جنسی باافراد مشکوک تا زمان حصول اطمینان، از راه‌های کاهش انتشار این بیماری درسطح جامعه بشمارمی رود.

 


رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، بیماری ایدز را ارمغان قرن جدید و صنعتی نوین بیان  کرد و گفت: عامل‌این بیماری یک ویروس با عنوان "ریفرو ویروس" است که بعد از ورود به بدن باعث کاهش سطح ایمنی می‌شود.

رحیم سروری افزود: کاهش سلولهای CD4باعث تقلیل شتابنده سطح ایمنی بدن، فعال شدن عوامل میکرو ارگانیزمی بدن و درنهایت منجر به ‌مرگ فرد می‌شود.

به‌گفته وی، افرادی‌ که مبتلا به ایدز می‌شوند با بیماری و ناخوشی‌هایی مانند اختلالات گوارشی، گرفتاریهای ریوی و عفونت‌هایی مانند گندخونی، می‌میرند.

سروری افزود: وقتی عامل ویروسی وارد بدن انسان می‌شود می‌تواند برای مدتهای بسیار طولانی دربدن باقی بماند، بدون اینکه هیچ نشانه بالینی بروزنماید که این حالت را HIVمثبت می‌نامند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، بابیان اینکه ایدز یک بیماری بدون علامت است، عمده‌ترین راه پیشگیری ازاین بیماری را پرهیز ازرفتارهای پرخطر، نظارت والدین برحرکات فرزندان و اقدام در چارچوب مسایل شرعی اعلام کرد.

سروری، نقش رسانه‌های جمعی را درتنویر افکارعمومی بسیارموثر دانست و تصریح کرد: باید به‌ دور ازهرگونه تعصبات، دربیان واقعیت و یافتن راهکار درست و اصولی جهت مقابله بااین بیماری تلاش شود.

وی اضافه کرد: باید ازطریق آموزش و رعایت مسایل بهداشتی درسطح مدارس، دانشگاهها و مجامع عمومی، از شیوع بیماری ایدز جلوگیری کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی‌ درمانی استان زنجان، راه‌اندازی و توسعه مراکز مشاوره را مناسبترین محل جهت مراجعه افراد مشکوک به‌بیماری دانست و گفت: درزمان حاضر مراکز مشاوره دراین استان فعال و آماده‌ی ارایه خدمات است.

کارشناس مسوول بیماریهای واگیر مرکزبهداشت استان زنجان نیز ازشناسایی 105بیمار آلوده به ویروس "ایدز" در این استان خبرداد و گفت: تعداد 101نفر این افراد مرد و مابقی زن هستند.

خاقان محمدی بابیان اینکه هفت نفر از افراد آلوده به مرحله بیماری رسیده اند، شمارمرگ و میر ناشی ازاین بیماری در استان زنجان را 22نفر اعلام کرد و افزود: 21نفر فوت شدگان را مردان تشکیل می دهند.

وی، عمده ترین راه انتقال این بیماری را استفاده ازسرنگ مشترک ذکر کرد و یادآورشد: دلیل آلودگی تعداد بیشتر افراد شناسایی شده در استان نیز از این طریق بوده است.

به گفته ی محمدی، بیشترین گروه سنی بیماران آلوده به ویروس ایدز دراستان زنجان را بیماران 25تا 34ساله تشکیل می دهند.

[ دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب