مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 دو نسخه از نسخه های به نمایش درآمده، ترجمه هایی هستند از "رساله ذهبیه" که امام رضا علیه السلام با موضوع طب و بهداشت غذایی برای مأ مون عباسی نوشتند و چون طبق برخی روایات، مأمون دستور داد آن را با آب طلا بنگارند، به رساله ذهبیه معروف شد.

 یکی از نسخه های این رساله که در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک نگاهداری می شود، به خط نستعلیق محمد سعید بن محمدتقی خاتون آبادی در دوره صفویه و به سال 1081 هجری قمری نگاشته شده است.

نسخه دیگر به خط شکسته نستعلیق غلامحسین بن علی یزدی و با تاریخ 1300 هجری قمری است.


از دیگر آثار رونمایی شده، ترجمه کتاب طب الرضا است که آموزه های آن حضرت در شاخه های گوناگون علوم پزشکی مانند تشریح، زیست شناسی، شناخت امراض، اصول یهداشت و... را دربردارد. این نسخه نفیس در سده سیزدهم هجری و به خط نستعلیق نوشته شده اما کاتب آن شناخته نیست.

این آثار به همراه پنج نسخه خطی دیگر از جمله کتاب "عیون اخبار الرضا" تألیف شیخ صدوق از دوم آبان ماه به مدت دو هفته  در آبان 88در سرسرای کتابخانه و موزه ملی ملک در معرض دید دوستدران فرهنگ و هنر خواهند بود.

[ دوشنبه ٤ آبان ۱۳۸۸ ] [ ۳:۳٩ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب