مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 نتایج مطالعه‌ای چند مرکزی در کشور نشان داد که 40 تا 50 درصد از افراد  جامعه به درجاتی از کمبود ویتامین دی دچارند و ایرانیان تنها60 درصد کلسیم و 15 درصد از ویتامین دی مورد نیاز را دریافت می‌کنند.

 

 هم چنین امروز در همایش آموزشی پوکی استخوان بیان شد: میزان جذب ویتامین دی در هوای آلوده به مراتب کمتر است : میزان جذب ویتامین دی در هوای آلوده 22/39 و در هوای پاک 57/59 است.

 


 بررسی دیگری که برای سنجش میزان تاثیر شیر غنی شده با ویتامین دی انجام شد، نشان داد که میزان کاهش ویتامین دی در گروه مصرف کننده شیرغنی شده از 60 به 9 درصد و در مصرف کنندگان شیر غنی نشده از 51 به 39 درصد رسیده است.

نتایج  مطالعات نشان داد به ازای هر یک‌صد هزار نفر در مردان 2/115 و در زنان 6/115 شکستگی رخ می‌دهد؛ این در حالی است که شکستگی لگن از مهم ترین و وخیم ترین شکستگی‌هاست.

  میزان بروز استئوپروز در مردان تهرانی 3/0، تبریز 2/0، مشهد 6/0 و شیراز 7/1 و میزان بروز استئوپروز در زنان تهرانی 8/0 ،‌تبریز 5/10، مشهد 3/0 و شیراز 8/1 است.

60 درصد افراد پس از شکستگی لگن به مراقبت پرستاری در خانه و20 درصد آنان به استفاده از عصا نیاز دارند.

 پوکی استخوان  بیماری خاموش ا ست که در پوکی استخوان یک دوم شکستگی‌ها در ستون فقرات، یک چهارم در لگن و یک چهارم در مچ دست رخ می‌دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر امیری با بیان اینکه در اروپا به ازای هر 30 ثانیه یک نفر به پوکی استخوان دچار می‌شوند، افزود: یک نفر از هر سه زن و یک نفر از هر پنج مرد به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند و سازمان بهداشت جهانی هم تخمین زده است که در سال 2050، حدود 2/3 میلیون نفر به شکستگی استخوان هیپ (لگن) دچار می‌شوند.

وی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به پوکی استخوان را یائسگی، افزایش سن،‌ مصرف کورتون،‌ ابتلا به سندرم سوء جذب و بیماری هایپرپاراتیروییدی، ‌هایپوگنادیسم و یائسگی زودرس برشمرد و افزود: زندگی کم تحرک و شیوه تغذیه غلط از دیگر علل بروز پوکی استخوان است.

 

[ یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸ ] [ ٦:۳۳ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب