مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 مطالعات مختلف نشان می دهد، استفاده از روش های هر چند ساده به منظور کم کردن استرس در زوجین نابارور، در افزایش موفقیت استفاده از درمان های تخصصی ناباروری نقش موثری دارد   

  براین اساس در تحقیقات انجام شده گزارش شده است کاهش استرس نقش   مهمی در موفقیت درمان های ناباروری دارد و در ۴۰ درصد زوج هایی که دلیلی برای ناباروری شان وجود ندارد باید عامل استرس را مهم دانست.


 مطالعه انجام شده بر روی زندانیان محکوم به اعدام که تحت استرس زیادی بودند نشان می دهد که تولید اسپرم این افراد به طور قابل توجهی کاهش یافته و یا حتی متوقف شده است.
  همچنین در مطالعات انجام شده در آلمان ثابت شده که ۵/۴۲ درصد زنانی که  تحت درمان آی. وی.اف به همراه طب سوزنی قرار گرفته اند و ۳/۲۶ درصد  زنانی که تحت درمان آی وی اف به همراه طب سوزنی نبوده اند ، باروری موفقیت آمیزی داشته اند.
بر اساس این مقاله ، گوش دادن به موسیقی ملایم نیز نگرانی و افسردگی های دوران ناباروری را کاهش می دهد و طبق تحقیقات محققان ژاپنی ، گوش دادن به موسیقی های کلاسیک مرتبط با طبیعت و همچنین موسیقی های کودکانه ، استرس و نگرانی روحی را کاهش داده است.
روش دیگر انجام تمرینات یوگا و حرکات نرمشی و کششی سبک و Relaxation است که در زمان کوتاهی بدن و فکر فرد آرامش می یابد و جریان انرژی طبیعی بدن از نو برقرار می شود.
همچنین تمرینات تنفسی صحیح باعث تقویت عضلات، استراحت و آرامش عمیق و تسلط بیشتر بر قوای ذهنی می شود.
به طور کلی بر اساس این مقاله، برای افزایش موفقیت درمانی با متدهای ساده ذکر شده می توان تا حد زیادی ازاسترس فرد نابارور کاست و درجات موفقیت درمان های کمکی را به مراتب بالاتر برد تا فرد احساس آرامش بیشتری داشته باشد.
در ایران از ۷۵۰ هزار ازدواج، سالانه ۱۵ درصد به ناباروری می انجامد و هم اکنون ۲ تا ۵/۲ میلیون زوج در کشور وجود دارد که سالانه حدود ۱۰۰ هزار زوج به این تعداد افزوده می شود. از این بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار زوج به درمان های سالانه ناباروری نیاز دارند که ۹۰ درصد این زوج ها با روش های درمانی دارویی، جراحی و در نهایت با درمان های کمکی IVF و IUI و میکرواینجکشن دارای فرزند می شوند.
۱۰ درصد باقی مانده به روش های کمکی دیگر به خصوص روش های اهدایی مانند اهدای جنین و اهدای تخمک نیاز دارند.
۴۹ درصد زنان و ۲۵ درصد مردان نابارور، ناباروری را بدترین تجربه زندگی خود اعلام کرده اند و هر کدام از این افراد به اشکال مختلف با اضطراب ناشی از ناباروری رو به رو هستند.
بر پایه این مقاله از آنجایی که استرس زیاد منجر به کاهش ۲۰ درصد شانس موفقیت بارداری به دلیل کاهش تخمک گذاری می شود لازم است به هر نحوی از میزان استرس زوجین نابارور کاسته شود.

[ پنجشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب