مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

یک روانپزشک اظهار داشت: سالمندی پایان تلاش و مفید بودن نیست بلکه مرحله جدیدی از زندگی است که می‌تواند بسیار لذت بخش و سازنده باشد.

دکتر مجید صادقی، روانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه لغت سالمند به افراد بالای 65 اطلاق می شود، گفت: از 65 تا 75 سال سالمند جوان و از 75 تا 85 سالمند میانی و از 85 سال به بالا سالمند سالمند خوانده می‌شود.

وی با بیان اینکه شیوع افسردگی با افزایش سن افزایش پیدا می کند، اظهار داشت: مطالعاتی که در ایران انجام شده نشان داده که نیمی از زنان سالمند ایرانی دچار افسردگی هستند.

 


دکتر صادقی با بیان اینکه علایم افسردگی در سالمندان مشابه بزرگسالان است، افزود: کم صحبتی، کندی حرکات، احساس غم و عدم تمایل به شرکت در جمع، لذت نبردن از زندگی، گوشه گیری، عدم توجه به بهداشت شخصی، فراموش کاری، حواس پرتی و بالاخره افکار و اقدام به خودکشی از جمله این علائم به شمار می‌رود.

وی نواقص حسی مثل کاهش شنوایی یا بینایی و ناتوانی‌های جسمی را از عوارض افسردگی دانست و افزود: بیماریهای مغزی مثل سکته‌های مغزی، داروهای متعددی که یک سالمند مصرف می‌کند و نیز از دست دادن عزیزان مانند مرگ همسر و رفتن و دور شدن فرزندان و همچنین بازنشستگی از عوامل تاثیرگذار در بروز افسردگی سالمندان است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشک تهران با اشاره به اینکه افسردگی می‌تواند از علائم آلزایمر باشد، گفت: بروز افسردگی بزرگسالی یک عامل خطر شناخته شده برای بروز بیماری آلزایمر در آینده محسوب می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: توجه به بهداشت جسمی، ورزش منظم، فعالیت‌های فکری مانند مطالعه، مورد احترام جامعه و خانواده واقع شدن و همچنین حفظ نقش سالمند در سیستم خانواده در پیشگیری از افسردگی موثر است.

دکتر صادقی درخصوص راههای درمان افسردگی سالمندان گفت: داروهای ضدافسردگی، انواع روان درمانی و خانواده درمانی و الکتروشوک از درمان‌های رایج افسردگی هستند.

وی درپایان تاکید کرد: اعضای خانواده باید توجه بیشتری به سالمند افسرده نمایند، از او انتقاد نکنند، وی را سرزنش نکرده و همچنین تشویق به انجام اعمال و فعالیتهای ساده روزمره کنند.

[ جمعه ۱٠ مهر ۱۳۸۸ ] [ ٦:۱٥ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب