مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع:پزشکان بدون مرز

این بیماری که نخستین بار در سال ۲۰۰۵ در آفریقا گسترش یافت، باعث ایجاد علائمی مانند تب، سردرد، خستگی، تهوع، استفراغ و درد مفاصل و ماهیچه ها می شود.

به گفته پژوهشگران: ویروس این بیماری که چیکونگانیا نام دارد، خطرناک تر از ویروس نیل غربی است و ده سال پیش نیز در شمال آمریکا شیوع یافته بود.


علائم این بیماری که نخستین بار در کشور تانزانیا گزارش شد، ممکن است هفته ها در بیمار وجود داشته باشد.

اکنون مقامات بهداشتی از مشاهده این بیماری در جزایر اقیانوس هند که شمار زیادی از گردشگران اروپایی از آن دیدن می کنند بسیار نگرانند.

به گفته پژوهشگران: گسترش این بیماری در شهرهای با جمعیت زیاد و بهداشت نامناسب که پشه ناقل احتمال بیشتری برای زندگی دارد، بیشتر است.

ناقل این بیماری نوعی پشه به نام پشه ببری آسیاست و با توجه به وجود این پشه در اروپا ، آمریکا، استرالیا، آسیا و نیوزیلند، پژوهشگران درباره خطر شیوع این بیماری در این مناطق از جهان هشدار دادند.

پیش از این کارشناسان هواشناسی، دامپزشکان و پژوهشگران عرصه پزشکی، در دیداری در نایروبی در کنیا موافقت بودند که برای مبارزه با آنچه که فاجعه سلامتی قاره  آفریقا نامیده و در پی تغییرات جوی در آستانه وقوع بود همکاری کنند.

آنها عنوان کرده بودند که ایفای نقش جوامع و نهادهای محلی دراین همکاری  ضرورت خواهد داشت چرا که آنها قادرند پیش از تبدیل بیماریها به اپیدمی، ازشیوع آنها پیشگیری کنند.

ممکن است تغییرات جوی بتواند به طور چشمگیری عامل مهمی در بروز مجدد و شیوع  بارز بیماری های مسری در تمامی قاره ها  باشد.
آب و هوای گرمتر، تولید مثل پشه هایی را که عامل انتقال بیماری هایی همچون مالاریا، تب نوبه، وست نایل، تب ریف ولی، و چیکونگانیا هستند را افزایش می دهد. 

دیگر نگرانی این است که تغییرات جوی عوامل بیماری زای جدیدی پدید می آورد که قاره آفریقا آمادگی مبارزه با آنها را ندارد.

همچنین سال گذشته موسسه پژوهشی بین المللی دام، مستقر در شرق آفریقا، عنوان کرده بود که ، دامداران نقش کلیدی بازی می کنند چرا که باورعمومی بر این است که کنترل سلامت دام می تواند تاثیر بیماری های مرگبار برانسانها را کاهش دهد.

پتی کریستجانسون، سخنگوی این موسسه، می گوید: «چوپان ها و دیگر دست اندرکاران در سراسر این قاره، با معضلات رویارویی با مسائل مربوط به تغییرات جوی دست و پنجه نرم می کنند و نشانه های آن، غالبا از طریق بیماری های مسری که عامل مرگ ومیر حیوانات وانسانها هستند نمایان می شوند.»

بسیاری از بیماری های مسری همچون آنفولانزای مرغی و خوکی و اچ آی وی منشا حیوانی دارند که ویروس آنها به انسانها نیزسرایت کرده است .
کریستجانسون می گوید انتظار می رود تبادل اطلاعات و داده ها بین کارشناسان، به کاهش زمان واکنش در شرایط اضطراری و نیز پیش بینی بیماری های شایع  پیش از شیوع کمک کند.

اما او یادآوری می کند بدون حضور و همکاری فعال نهادهای محلی که مسئولیت اتخاذ اقدامات پیش گیرانه و گزارش نشانه های اولیه بیماری ها را به عهده دارند، موفقیت دانشمندان و پزشکان و دستاوردهای آتی آن امکان پذیر نخواهد بود.

در مناطق روستایی آفریقا، روستاییان از پشه بند استفاده می کنند وبرای پیشگیری از تولید مثل پشه ها، استخرهای راکد را تخلیه کرده اند.

اما شرایط نامساعد جاده ها و عدم دسترسی به راههای ارتباطی همچون تلفن  و اینترنت، امکان دسترسی سریع بسیاری ازساکنان این مناطق به خدمات پزشکی  و درمانگاههای دامپزشکی را تقریبا غیرممکن می کند.

کریستجانسون می گوید به منظور رویارویی با پیامدهای ناشی ازتغییرات جوی باید به سرعت راهکارهای عملی برای مواجهه با چالش هایی ازاین قبیل بیابیم  و مردم محلی، به ویژه ساکنان مناطقی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند باید نقش فعال تری بازی کنند.  

او می گوید در برهه کنونی، کارشناسان برای مدیریت بیماری ها، ازاتخاذ مواضع سنتی حمایت می کنند.

کریستجانسون خاطرنشان می کند:« درحال حاضراطلاعات گزارش مربوط به یک بیماری، ابتدا به دامپزشک و سپس به مقامات دولتی، یعنی درواقع از بالا به مردم محلی منتقل می شود. در حالی که اگر این شبکه و تبادل اطلاعات در آن از مردم محلی که با شیوع بیماری جدیدی دست و پنجه نرم می کنند آغاز شود، کنترل گسترش آن با راهکارهای موثرتری حل وفصل خواهد شد.»

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، بیماری های ناشی از تغییرات جوی، عامل مرگ و میرسالانه بیش از ۱۵۰ هزار انسان درسراسرجهان است.
این سازمان پیش بینی کرده است به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۰، این رقم به دو برابرافزایش یابد.  
 

[ دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۸:۳٩ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب