مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 جام جم آنلاین: حاج علی‌اکبری رئیس سازمان ملی جوانان کشور گفت: هم‌اکنون 25 میلیون جوان 14 تا 29 ساله در کشور وجود دارد که بخش زیادی از این جوانان در سن مناسب ازدواج هستند.

 

حاج علی‌اکبری این آمار را لطف الهی برای جامعه‌ آرمانی کشور خواند و گفت: این مزیت باید تدبیر شود، در غیر این صورت مشکلاتی را دربرخواهد داشت.

وی با اشاره به فاصله‌ زیاد آمار ازدواج جوانان با شرایط مطلوب به ایسنا گفت: با توجه به جمعیت جوان کشور، سالانه یک میلیون و 200 هزار ازدواج موردنیاز است در حالی که سال گذشته تنها 841 هزار ازدواج در کشور صورت گرفته است.

حاج علی‌اکبری ، زمانی که در آن زندگی می‌کنیم را پیچیده و متاثر از عوارض مدرنیته دانست و خاطرنشان کرد: ازجمله پیچیدگی‌های زمان ما که موجب تغییر نوع نگاه به زندگی و دشوارتر شدن ازدواج شده است، مسائل مربوط به شهرنشینی، سربازی، مهاجرت، اشتغال و مسکن است.وی اظهار کرد: نارضایتی جنسی یکی از مهم‌ترین علت‌های طلاق در کشور است.

 


 همچنین معاون رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات جمعیتی در آسیا و اقیانوسیه هشدار داد: روند میزان طلاق در کشور روبه افزایش است و این موضوع در میان جوانان بیشتر اتفاق می‌افتد.

دکتر شهلا کاظمی‌پور افزود:‌ براساس آمار به دست آمده در سال 1365 به ازای هر یکصد ازدواج در کشور، 3 طلاق رخ می‌داد؛ این در حالی است که در سال 85 به ازای هر یکصد ازدواج، 9 طلاق به وقوع پیوسته است.

کاظمی‌پور به ایرنا گفت:‌ آمار‌ها حاکی از افزایش روند میزان طلاق در کشور است که این موضوع در بین جوانان بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی اظهار کرد:‌ براساس آمار به دست آمده از ثبت احوال کشور در سال 85، 47 درصد طلاق‌ها در کشور به زوج‌هایی مربوط می‌شود که کمتر از 4 سال از زمان ازدواجشان گذشته است.

وی به ازدواج‌های خویشاوندی در کشور اشاره کرد و گفت: ‌قوم بلوچ از جمله اقوامی در کشور محسوب می‌شوند که بالاترین میزان ازدواج خویشاوندی را به خود اختصاص داده‌اند؛ به گونه‌ای که 20 درصد ازدواج‌ها در این قوم بین خویشاوندان خیلی نزدیک انجام شده است. کاظمی‌پور همچنین قوم گیلک را از جمله اقوامی در ایران برشمرد که کمترین میزان ازدواج خویشاوندی در بین آنها به وقوع پیوسته است. به گفته کاظمی‌پور، در زمان حاضر هرچه سن ازدواج زنان بیشتر باشد، اختلاف سنی با شوهر کمتر از زمانی است که در سن پایین ازدواج می‌کنند.

وی گفت: اگر دختر در 14 سالگی ازدواج کند؛ به طور میانگین 9‌سال کوچکتر از همسرش است؛ اما اگر در 25 سالگی ازدواج کند، 3/2 سال با همسر خود اختلاف سنی داشته و کوچک‌تر است.

این استاد دانشگاه تهران افزود:‌ این موضوع نشان‌دهنده این مطلب است که زنان هرچه در سن پایین‌تر ازدواج کنند، کمتر با مردان سن پایین ازدواج می‌کنند و اختلاف سنی آنها بیشتر از زمانی است که در سن بالاتر ازدواج می‌کنند. کاظمی‌پور اضافه کرد:‌ اختلاف سنی بین زوجین، براساس اطلاعات به دست آمده اگر در سال 1355 به حدود 5 سال می‌رسید، در سال 85 به 3 سال رسیده است.

وی سن ازدواج زودهنگام برای زنان در کشور را زیر 15 سال و برای مردان، زیر 20 سال عنوان کرد و گفت: ‌ازدواج دیرهنگام در زنان به بالای 35 سال و در مردان، ‌به بالای 40 سال اختصاص دارد.

امید به زندگی در گیلکی‌ها بیشتر است

وی به امید به زندگی در کشور اشاره کرد و گفت:‌ امید به زندگی در اقوامی همچون گیلک بیشتر از سایر اقوام است.

کاظمی اظهار کرد:‌ این در حالی است که امید به زندگی در قوم بلوچ کشور، کمتر از سایر اقوام ایرانی است.

به گفته این جامعه‌شناس، بالاترین میزان باروری در قوم بلوچ، عرب و لر و پایین‌ترین میزان باروری در بین مازندرانی‌ها و گیلانی‌ها به وقوع پیوسته است. کاظمی با بیان این که بین میزان توسعه‌یافتگی و میزان موالید در کشور رابطه وجود دارد، افزود: ‌استان‌های توسعه‌یافته در کشور از جمله گیلان، تهران، اصفهان و سمنان دارای کمترین میزان موالید هستند.

معاون رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات جمعیتی در آسیا و اقیانوسیه با بیان این که جمعیت ایران طی یکصد سال اخیر بیش از 8 برابر رشد کرده، گفت:‌ یکصد سال پیش، جمعیت کشور حدود 7 میلیون و 800‌هزار نفر بود و در زمان حاضر به 70 میلیون نفر رسیده است.

[ پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب