مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 

مترجم: پگاه عبادی

 منبع نیویورک تایمز چهارشنبه 26 نوامبر 2008

 

در گذشته ای نه چندان دورکه زنان فرزندان خود را در  محدوده 20 سالگی به دنیا می آوردند  ، مشکل  فیبروم در آن ها در محدوده 30 سالگی آن ها عارض می شد و  با وجود این که  در بیشتر موارد، رشد فیبروم محدود بود ، در حدود 40 سالگی هیسترکتومی  ( بیرون اوردن رحم به روش جراحی)را تجربه  می نمودند.  این روزها که زنان شغل های کلیدی را  در دست دارند  سن اولین بچه دار شدن در این افراد با تاخیر است ( محدوده بالاتر از 29 سال).  در هر حال هیسترکتومی تنها گزینه درمانی قاطع در فیبروئید های رحمی است . متاسفانه این عارضه با وجود ان که یکی از شایع ترین بیماریهای زنان است ولی کمتر موضوع آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

  درمان های متنوع  پزشکی فیبروم  که البته هرروش کم خطر تر و در دسترس تر از روش قبلی می باشند،  در اواخر این دهه امکان پذیر شده اند و این امکان را به بیماران می دهد که بدون عمل جراحی بزرگ قدرت باروری خود را حفظ نموده و در عرض چند روز  - و نه چند هفته – به کار مشغول شوند.  ادامه....


به عنوان مثال در روش میومکتومی پزشکان فیبروم را خارج می کنند ولی رحم را به صورت سالم باقی می گذارند.

روشی به نام انسداد شریان رحمی( uterine artery embolization) ازطریق توقف خونرسانی، فیبروئید ها رامنقبض می نماید .همچنین به روش MRI  همراه با سونوگرافی  و با استفاده ازتصویر برداری به شیوه رزونانس مغناطیسی  نوارهای فیبروئیدی به صورتی محکم  در کانون تصویر و در دید جراح قرار میگیرند.

علاوه بر این،داروهایی  که در این روند درمان قرار می گیرند مشتمل بر طبقه ای از داروهای مدولاتور گیرنده پروژسترونی هستند که فیبروئید ها را جمع و منقبض نموده  بدون آن که حالت یائسگی و کاهش تراکم استخوانی ایجاد نماید بر خلاف آن چه که در داروهای دیگر برای درمان فیبروئید می بینیم.

روش های جدید و امروزی همراه با بسیاری از تکنیک های تشخیصی پیچیده  به عنوان بخشی از درمان  فیبروئید، امروزه ممکن شده اند ( این در شرایطی  است که فرد آن بیماری را ناخوشایند  دانسته و حتی  در مواردی خجلت زده از بیان این بیماری  است و  متاسفانه قریب به سه چهارم زنان به این عارضه دچار هستند.) به گفته دکتر بار باربارا –ج- (داروشناس مشهور قرن حاضر که پژوهشگر نام آوازه ای در زمینه درمان فیبروئید است)" از آنجاییکه این بیماری خوش خیم است  ما از این عارضه سنگین چشم چوشی می کنیم ". پروژه ای که انجام آن  4 سال به طول انجامید، زنان مبتلا به این عارضه را در مراکز درمانی مورد بررسی قرار داد.  این پژوهش که  در اواخر این دهه انجام شد بسیار توجه بر انگیز و در عین حال هزینه بر بود و نتایج آن هنوز تحت بررسی است. فیبروئید ها بافتهایی با اشکال متفاوت هستند که نتیجه رشد نا بجا و غیر طبیعی بافت و چربی می باشند و تنها در یک منطقه از بدن پدیدار می شوند و آن رحم است. این تومورها معمولا خوش خیم هستند و لی میتوانند تا اندازه یک توپ فوتبال رشد کنند و خونریزی قاعدگی و درد لگنی آن چنان شدیدی ایجاد کنند که به دلیل آن خانم ها برنامه های زندگی خود را بر تاریخ قاعدگی ماهیانه  خود تغییر می دهند. این خونریزی نه تنها آزارنده است بلکه منجر به آنمی ( کم خونی ناشی از فقرآهن  ) نیز می شود. بر اساس اندازه و موقعیت قرارگیری فیبروم ،فیبروئیدها  قدرت باروری را  تا حد 70 درصد کاهش می دهند و عوارض حاد مامایی از جمله ( تولد زودرس نوزاد) ایجاد میکنند.

در حال حاضر دانشمندان دلیل ایجاد فیبروئید را به درستی نمی دانند و لی بر این باورند که در صورت یافتن پاسخ این سوال نه تنها درمان ، ممکن می شود بلکه  منشائ سرطان رحم  را نیز می تواند به نوعی مشخص کند.

به گفته دکتر چریل واکر، متخصص سرطان شناسی در مرکز سرطان تگزاس"اگر ما بتوانیم در یابیم که چرا فیبروئید ها با وجود شیوع و بزرگی اندازه ، خوش خیم هستند ،  آن گاه شاید بدانیم علت ایجاد تومورهای بدخیم چیست! "  

[ چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب