مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: پزشکان بدون مرز

سرطان بیضه یک مشکل بهداشتی است که توجه خاص را می طلبد .

 از یک طرف شایع ترین سرطان اعضاء توپر مردان سنین ۱۵ تا ۳۵ ساله می باشد و از طرف دیگر مبتلایان به آن از مراجعه به پزشک امتناع می کنند . میزان بروز سرطان بیضه در دو دهه گذشته افزایش داشته و از هر صد هزار مرد ۱۵ تا ۳۴  ساله ۹ نفر به آن مبتلا می شوند .

 


* عوامل خطرساز :

از جمله عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان بیضه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ - نژاد : احتمال بروز سرطان سینه در یک مرد سفید پوست ۲٪ برای تمام طول عمر وی می باشد . میزان بروز سرطان بیضه در سیاه پوستان یک چهارم سفیدپوستان است .

۲ - محل درگیری : سرطان بیضه در طرف راست از شیوع بیشتری برخوردار است . این امر با شیوع بیشتر کریپتورکیدیسم ( نهان بیضگی ) در طرف راست همراه است  .

۳ - وضعیت اقتصادی اجتماعی : احتمال بروز تومور بیضه در مردانی که در سطوح اقتصادی اجتماعی بالاتری به سر می برند ، بیشتر است .

* سبب شناسی ( اتیولوژی )

علت پیدایش تومور بیضه نامشخص است ، اما عوامل مادرزادی و اکتسابی می توانند در پیدایش سرطان نقش داشته باشند . بطور خلاصه عوامل مؤثر در پیدایش سرطان بیضه را می توان بصورت زیر بیان کرد .

۱- کریپتورکیدیسم ( نهان بیضگی )

قوی ترین ارتباط میان سرطان و بیضه نزول نیافته وجود دارد و شایع ترین نوع سرطان نیز در این افراد سمینوم است . بیشترین احتمال بروز سرطان ، در بیضه نزول نیافته در نوع شکمی آن وجود دارد و کمترین احتمال مربوط به نوع مغبنی ( اینگوینال ) است .

۲ - تجویز استروژن به مادر در دوران حاملگی

۳ - آسیب های بافتی بیضه ناشی از ضربه یا عفونت

* علائم بالینی و نشانه ها

علائم 

از جمله علائم سرطان بیضه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ - بزرگ شدن بیضه : شایع ترین علامت سرطان بیضه بزرگ شدن بدون درد بیضه است . این افزایش اندازه معمولاً به آرامی صورت می گیرد .

ممکن است بیمار از سنگینی بیضه شکایت داشته باشد .

۲ - درد : در نتیجه نرسیدن خون ( انفارکتوس ) و یا خونریزی در ۱۰٪ موارد درد حاد بیضه روی می دهد .

۳ - علائم مربوط به انتشار سرطان ( متاستاز ) : ۱۰٪   بیماران با شکایات مربوط به انتشار سرطان به سایر نقاط بدن ( متاستاز ) مراجعه می کنند . شایع ترین شکایت در این بیماران درد پشت می باشد .

از دیگر علائم می توان به سرفه یا تنگی نفس ( انتشار به ریه ) ، بی اشتهائی ، تهوع یا استفراغ ( انتشار به پشت دوازدهه ) ، درد استخوان ( انتشار به استخوان ) ، ورم پاها ( انسداد ورید باب ) اشاره کرد .

۴ - عدم وجود علامت : ۱۰٪  بیماران در هنگام تشخیص شکایتی ندارند و تومور بطور تصادفی پس از ضربه و یا توسط شریک جنسی بیمار تشخیص داده می شود .

نشانه ها

۱ - معمولاً توده ای در بیضه لمس می شود و یا بزرگ شدن منتشر آن مشخص می گردد . توده بیضه سفت و غیرحساس بوده ، اپیدیدیم براحتی از آن تشخیص داده می شود.

۲- ممکن است هیدروسل ( آب آوردن بیضه ) سرطان بیضه را همراهی کند .

۳ - معاینه گره های لنفاوی از اهمیت خاصی برخوردار است .

۴ - بزرگی سینه ( ژنیکوماستی ) نیز بین ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد مشاهده می شود .

*‌اقدامات تشخیصی

۱ - ارزیابی آزمایشگاهی

در بیماری پیشرفته ، کم خونی دیده می شود . در انتشار به کبد اختلال در آزمون های عملکرد کبدی و در نتیجه انسداد حالب ، اختلال در آزمایش های عملکرد کلیوی مشاهده می شود . شاخص هایی در تشخیص و نیز پیگیری درمان سرطان بیضه وجود دارد که عناصر بیوشیمیائی خاصی هستند .

۲ - تصویربرداری

با کمک سونوگرافی بیضه می توان سرطانهای بیضه را به سرعت و بطور دقیق تشخیص داد . بمنظور درجه بندی سرطان عکسبرداری از قفسه سینه و سی تی اسکن لگن و شکم لازم است .

* تشخیص افتراقی  

شایع ترین اشتباه تشخیصی در مورد سرطان بیضه ، اپیدیدیمیت ( التهاب مجاری اسپرم بر ) است . دومین اشتباه شایع تشخیصی هیدروسل ( آب آوردن بیضه ) است . اگر در حضور هیدروسل نتوان بیضه را بطور کامل معاینه کرد ، باید سونوگرافی انجام داد . نباید مایع هیدروسل را با سوزن بیرون کشید .

[ دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱:۱۸ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب