مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 در نشست سالانه “انجمن آکادمی طب اطفال” منتشر شد: مصرف مکمل های ویتامین دی که مادران در دوران بارداری مصرف می کنند بطور کامل از بروز  کمبوداین ویتامین پیشگیری نمی کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  رویترز ،  “آن مروود” رییس “مرکز تغذیه با شیر مادر” در “مرکز پزشکی بوستون” و همکارانش با استفاده از نمونه های خون که در ۷۲ ساعت اول تولد از مادر و نوزاد وی گرفته بودند، سطح ویتامین دی را در ۴۳۳ زن و ۳۷۶ نوزاد تازه متولد شده اندازه گیری کردند.
آنها همچنین از پرسشنامه هایی که توسط این زنان پر شده بود و سوابق پزشکی آنها، اطلاعاتی جمع آوری کردند.


نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که ۳۶ درصد از مادران و ۵۸ درصد از نوزادان کمبود ویتامین دی داشتند.
این کمبود در دو سوم از موارد در رده شدید قرار گرفت.
در میان زنانی که در سه ماهه سوم دوران بارداری خود در هفته ۵ بار یا بیشتر ویتامین دی مصرف کرده بودند، ۳۰ درصد آنها در هنگام زایمان کمبود ویتامین دی داشتند.
در این مطالعه دیده شد، زنانیکه در هنگام زایمان کمبود ویتامین دی داشتند احتمال اینکه نوزادشان نیز کمبود ویتامین دی داشته باشد نسبت به زنانیکه کمبود ویتامین دی نداشتند، پنج برابر بیشتر بود.
تولد در فصل زمستان نسبت به تولد در فصل تابستان و چاقی شدید مادر از دیگر عوامل خطر سازی هستند که در کمبود ویتامین دی نوزاد در هنگام تولد نقش دارند.
وی افزود: ساده ترین راه برای تصحیح کمبود ویتامین دی قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.
سپری کردن مدتی کمی در خارج از خانه از بروز کمبود ویتامین دی پیشگیری می کند.
وی گفت: قرص های روغن کبد ماهی، شیر غنی شده با ویتامین دی و ماهی چرب از دیگر منابع ویتامین دی هستند.

[ شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب