مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ
در مراسم روز جهانی ماما اعلام شد:
تشکیل دفتر مامایی در وزارت بهداشت‌
 وزیر بهداشت از ایجاد موسسات خصوصی کار در خانه برای ماما و هدیه سفر حج عمره برای 52 هزار مامای نمونه کشور خبر داد و در پاسخ به درخواست ماماها برای احیای دفتر مامایی وزارت بهداشت دستور احیای مجدد این دفتر را صادر کرد.

به گزارش فارس، کامران باقری‌لنکرانی امروز در مراسم روز جهانی ماما در سالن اجتماعات مرکز قلب تهران افزود: خدمات مامایی در کشور هنوز ظرفیت‌‌‌های ناشناخته‌ای دارد؛ مراقبت از مادران باید ممتد و فعالانه باشد، امروز خدمات مامایی در کشور منفعلانه است و اگر زنی به یک ماما مراجعه کرد، خدمت می‌گیرد؛ اما در سیستم پزشک خانواده تجربه مراقبت فعال از مادران موفقیت‌آمیز بوده است که باید در شهرها نیز اجرا شود.
وی ادامه داد: برای سلامت محور شدن و فعال شدن خدمات مراقبت از مادران و زنان در معرض بارداری، آیین‌نامه موسسات سلامت و مراقبت از مادران در منزل قبل و بعد از بارداری تدوین شده و در روز‌‌های آینده ابلاغ می‌شود.


وی گفت: نگاه بیمه‌ها به خدمات مامایی و مراقبت از مادران نیز باید تغییر کند، نباید فقط به خدمات درمان بیماری‌ها پوشش بیمه‌ای داده شود. متاسفانه خدمات بیمه‌ای اکنون معطوف به مراقبت‌‌های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی است. برای حل این مساله طرحی آماده کرده‌ایم که در صورت موافقت وزارت رفاه و بیمه‌ها خدمات مامایی نیز زیر پوشش بیمه می‌رود.

باقری‌لنکرانی افزود: قدم اول برای رسیدن به این هدف تدوین شرح وظایف مامایی و تعرفه‌گذاری این خدمات است و پس از آن باید پوشش بیمه‌ای این خدمات نیز در شورای عالی بیمه مشخص شود که پیگیر آن هستیم.

وی افزود: خدمات مامایی در کشور باید به صورت یکپارچه در یک جا مدیریت شود و نمی‌شود آن را تکه‌ پاره کرد و این دفتر در زمینه خدمات مراقبت‌‌های مادران نقشی نخواهد داشت.وی گفت: اولویت وزارت بهداشت این است که در بیمارستان‌‌‌های زنان و زایمان، خدمات بیمارستانی به عهده ماماها باشد. بخشنامه‌ای نیز در این زمینه آ‌ماده شده که بزودی از سوی معاونت سلامت اعلام می‌شود.وی افزود: افزایش نقش فعال‌تر ماما در ارتقای سلامت مادران آرزوی ماست به همین علت در معاونت آموزش وزارت بهداشت نیز کارشناسی‌‌های مجددی در محتوای درسی مامایی در حال انجام است. قرار بر این است که رشته بهداشت خانواده نیز که نوع خدمات آن با مامایی مشابه است، در مجموعه کارشناسی مامایی ادغام شود؛ زیرا دلیل ندارد که برای یک کار 2 نوع نیرو تربیت کنیم

[ سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ٩:٢٠ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب