مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع: ایسنا

یک پژوهش جدید نشان داد: مصرف داروی پوکی استخوان به طور سالانه بیشتر از مصرف روزانه آن در تقویت استخوانها موثر است.

محققان می‌گویند: اگر دوز مشخص داروی پوکی استخوان به طور سالی یکبار مصرف شود تاثیر آن در افزایش استحکام و قدرت استخوانها بیشتر از مصرف روزانه همان دوز از دارو است.

 


پروفسور دیوید راید، محقق دانشگاه آبردین و همکاران وی در این تحقیق دریافته‌اند که تراکم استخوانی در بیمارانی که به آنها داروی اسید زولدرونیک تزریق می‌شود سریعتر افزایش می‌یابد. این دارو در واقع پیشرفت مهمی در زمینه درمان پوکی استخوان محسوب می‌شود. اما بر اساس این تحقیق بیش از 50 درصد از زنان ظرف یکسال تقریبا از مصرف دارو دست می‌کشند چون برای تزریق این دارو بیمار باید 30 دقیقه از خوردن هر نوع غذا و آشامیدنی امتناع کند و پس از آن دارو را تزریق کند و این وضعیت می‌تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد.

پوکی استخوان به تراکم استخوانی بیماران حمله می‌کند و آنها را شکننده‌تر می‌کنند؛ به طوری که استخوانها مستعد ترک خوردگی یا شکستگی می‌شوند. این عارضه استخوانی عمدتا در زنان پس از یائسگی یا با مصرف برخی از داروهای خاص برای سایر بیماریها بروز می‌کند.

در این تحقیق پژوهشگران دریافتند: درمان سالانه پوکی استخوان به مراتب بهتر از درمان روزانه است به طوری که با درمان سالانه تراکم استخوانی به طور متوسط تا 1/4 درصد افزایش می‌یابد.

شرح این پژوهش در مجله لانست منتشر می‌شود.

[ سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٩:٥٤ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب