مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

 

 

درد شکم و لگن در دوران بارداری

مترجم: پگاه عبادی

 

منبع: http://www.babyandpregnancy.co.uk

 

 

 

نگرانی شما در مورد دردهای غیر منتظره شکم و لگن در دوران بارداری طبیعی است.

 

با وجود این که بسیاری از دردهای دوران بارداری نیازمند توجه جدی پزشکی است ، برخی از موارد بدون خطر است. احساس ناراحتی در ناحیه شکم در اوایل دوران بارداری طبیعی است زمان اولین قطع خونروش( قاعدگی) از اولین مواقعی که شما احساس درد می کنید. این درد که در حدود یک  یا دو روز ممکن است به درازا بکشد، درناحیه پائین شکم است ودردی  شبیه به درد اوائل دوران خونروش را نمایان می کند. تصور بر این است که علت درد، جایگزین شدن جنین در رحم در این زمان است. در طی دومین و سومین ماه بارداری ، مادران باردار از دردی تیز و تیر کشنده در ناحیه کشاله ران که به یک سمت کشیده می شود، شکایت دارند. این درد ممکن است به صورت ناگهانی و با فاصله نا مشخص شروع شود، اگر به این درد توجه نشود ممکن است بدتر شود،ممکن  است این درد بیشتر شود ویا این که قطع شود ولی دوباره چند روز بعد پدیدار شود. در حقیقت این گونه دردها ی ناگهانی نگران کننده هستند ، هرچند معمولا ایجاد این درد ها به این دلیل  است که لیگامنتها ( رباط ها) یا ماهیچه های دور رحمی  به موازات رشد جنین  - درعین حال که حمایت کننده جنین هستند - کشیده و منبسط می شوند.

در این دوران ،همچنین ، یبوست ، احساس نفخ و باد در روده  ، ایجاد ناراحتی شکمی می کنند.

یبوست به دلیل فشار ناشی از رشد جنین بر روی رکتوم (راست روده ) به وجود می آید. هورمون های بارداری در این دوران سبب می شوند که حرکت غذا در سیستم گوارش کند شود. این عوامل در ایجاد نفخ و باد روده ای موثر هستند و در طی رشد رحم باعث فشار بر روده شده و تولید نفخ می کنند.

در مراحل بعدی دوران بارداری، انقباضات براکستون هیکس ایجاد درد می کند. این انقباضات که فشردگی های نامنظم رحمی هستند از اوایل بارداری ایجاد می شوند . در بسیاری از مادران این انقباضات تا پایان نیمه دوم بارداری، چندان قابل توجه نیست. این دردها معمولا در زمان حرکت جنین یا در زمان لمس معده  تشدید می شوند. دریک بارداری معمولی این درد به صورت ملایم است .

 

دردهای لگنی نگران کننده    ادامه ...


اگر درد لگنی شما به صورت مکرر اتفاق می افتد، حتما با پزشک یا مامای خود یا بخش مراقبتهای بارداری مشورت کنید. بویژه آن که یکی از علایم زیر همراه با درد شما پدیدار شود:

- در اوایل بارداری دردهای تیز و تیرکشنده رحمی که برای ساعت ها ادامه داشته باشد و با خونریزی واژن همراه شود و به هیچ روی بهتر نشود ممکن است از علائم سقط باشد.

-  در اوایل بارداری احساس درد شدید در یک طرف پایین شکم که با خونریزی یا ترشحات قهوه ای رنگ همراه باشد. این ها ممکن است از نشانه های حاملگی خارج رحمی باشد.

- هر زمان که درد همراه با دفع ادرار ، تب ، احساس ناراحتی لگنی ، فشار شدید (به صورت احساس  فشاری مداوم همراه با  تمایل به دفع ادرار)، احساس لرز، تهوع ، استفراغ ، خون ادراری مشاهده شود ممکن است از نشانه های عفونت در مجاری ادراری یا کلیه ها باشد که بارداری این وضعیت را تشدید می شود.

-  در اواخر بارداری درد در ناحیه بالایی شکم همراه با علایمی نظیر سردردهای شدید ، تهوع ، استفراغ، احساس گر گرفتگی یا دیدن نقاطی در مقابل چشم ها می تواند از علایم مسمومیت بارداری باشد.

- در اواخر بارداری درد های شدید پایین شکمی همراه یا بدون خون ریزی باشد . این می تواند علایم جدا شدگی جفت باشد.

درد لگنی

دردهای اتفاقی در ناحیه لگن بسیارشایع است و معمولا جای نگرانی ندارد اما معمولا یکی از هر 35 زن  مبتلا به دردلگنی، نارسایی سمفزیس پوبیس دارد. در خلال بارداری هورمونی به نام ریلاکسین ترشح می شودکه مفاصل را برای تولد نوزاد آماده می سازد. اما هر زنی که درد مفصلی لگن داشته باشد هورمون بیش از حد ترشح شده که باعث کشیدگی و نرم شدگی بیش از حد  لیگا مان ها می شوند. 

لگن از چهار اسخوان مجزا تشکیل شده و این استخوان ها در ناحیه جلو توسط استخوان سمفزیس پوبیس به هم متصل شده اند و طبیعی است که فاصله ای  در حد 4 تا 5 میلی متر میان نقاط لگنی ایجاد شود.در بارداری  اینن فاصله 2- 3 میلی متر دیگر بازتر می شود. در صورتی که باز هم این فاصله بیشتر شود درد و ناراحتی به وجود می آید. این مسئله معمولا در نیمه دوم بارداری عارض می شود هر چند ممکن است درهرزمانی از بارداری یا حتی بعد از زایمان این دردها وجود داشته باشند.

ناراحتی هایی که حتما نیاز به مشورت با پزشک یا ماما دارد :

 

-         درد ناحیه لگن و کشاله ران

-         درد در ناحیه ران

-         درد پایین و عقب لگن

-         درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها

-         صدای کلیک قابل شنیدن

-         احساس سایش استخوانی

      -   درد و ناراحتی در زمان باز کردن پاها از هم

 

 

 

 

[ یکشنبه ۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب