مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

منبع ایسنا

دانشمندان می‌گویند: با بررسی دقیق روی نوعی زنجیره باکتریایی موسوم به "Escherichia coli" می‌توان تشریح کرد که چرا وقتی مردم تحت استرس قرار می‌گیرند،‌ بیشتر به بیماری مبتلا می‌شوند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، به گفته محققان؛ یک گیرنده تازه کشف شده در این زنجیره باکتریایی می‌تواند این رابطه را شرح دهد.

 


محققان مرکز پزشکی دانشگاه جنوب غربی تگزاس با انتشار مقاله‌ای در این زمینه تصریح کردند: گیرنده تازه کشف شده، QseE نام دارد و در یک زنجیره مولد اسهال در باکتری ایکولی ساکن است. این گیرنده سرنخ‌های استرس را از میزبان باکتری احساس ‌کرده و به عامل بیماری زا کمک می‌کند که میزبان را بیمار کند. این گیرنده در واقع مولکولی است که بر سطح یک سلول قرار دارد و این سلول با مولکولهای دیگر متصل است. مولکولهای فوق اغلب به سلول علامت می‌دهند که یک عملکرد خاص را انجام دهد.

بر اساس این مقاله که در نشریه پیشرفتهای آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده است، دکتر وانیسا اسپراندیو، استادیار میکروبیولوژی در دانشگاه تگزاس و محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: گیرنده QseE یک عامل مهم در ایجاد بیماری است چون سرنخ‌های استرس را که این گیرنده از میزبان درک می‌کند، معمولا با مسمومیت یا بروز عفونت در خون توام هستند. این سر نخ‌ها اساسا اپی نفرین و فسفات هستند.

دکتر اسپراندیو در این مقاله خاطرنشان کرد: بیمارانی که میزان فسفات در روده آنها زیاد است، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت و چرک هستند که علت این امر بروز عفونت سیستماتیک ناشی از باکتری‌های روده‌ای است.

وی افزود: اگر ما بتوانیم دریابیم که چطور باکتری‌ها این سرنخ‌ها را احساس می‌کنند، سپس قادر خواهیم شد که با مداخله در این فرایند مانع از بروز عفونت و در نتیجه بیماری شویم.

به گفته متخصصان، در حالت طبیعی میلیونها باکتری در بدن انسان وجود دارند که به طور بالقوه خطرناک و مضر هستند. در مقاله جدید آمده است که این باکتری‌ها منتظر یک سیگنال یا علامت از طرف میزبان هستند که نشان می‌دهد این لحظه زمان مناسب برای آزاد کردن مواد سمی از جانب باکتری‌ها است. بدون وجود این سیگنال‌ها باکتری‌ها بدون اینکه سلولها را عفونی و مبتلا کند از مجاری گوارشی عبور می‌کنند و خطری فرد را تهدید نمی‌کند.

دانشمندان می‌گویند: آنچه که هنوز شناسایی نشده این است که چطور می‌توان مانع از آزاد شدن این مواد سمی در لحظه مشاهده سیگنال در بدن شد.

محققان متذکر شدند: بدیهی است که سیگنال‌های شیمیایی زیادی بین میزبان و باکتری‌های بدن وی وجود دارد اما ما در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی درباره این فرایندها داریم و برای رسیدن به هدف نهایی یعنی جلوگیری از بروز بیماری در شرایط استرس باید تحقیقات بیشتری را به انجام برسانیم.

 

[ شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٢:٥٠ ‎ب.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب