مشاور مامایی- پگاه عبادی midwiferyconsultant.persianblog.ir
سرویس مشاوره تلفنی از سراسر ایران 9099071318 تماس از خط ثابت 
قالب وبلاگ

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نشان داد که احتمالا مصرف در بالای اسید فولیک (ویتامین B9   ) خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، بر اساس آخرین نتایج بدست آمده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، مصرف دز بالای اسید فولیک (ویتامین B9) می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد.


جین فیگویردو نویسنده اصلی این پژوهش در نسخه اینترنتی مجله انستیتوی ملی سرطان، اظهار داشت: مردانی که روزانه یک میلی‌گرم مکمل اسید فولیک مصرف می‌کنند دو برابر بیشتر از افرادی که دارونما مصرف می‌کنند در خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.

این در حالی است که مطالعات قبلی نشان داده بود که مصرف اسید فولیک در دوران بارداری می‌تواند خطر نقصان لوله عصبی را کاهش دهد. اسید فولیک نوعی از ویتامین B موجود در سبزی، حبوبات، میوه‌ها و غلات است.

فیگویردو می‌گوید: اگرچه میزان مناسب اسید فولیک در جلوگیری از چندین نوع سرطان و بیماری‌های عصبی و قلبی عروقی موثر است؛ اما نشانه‌هایی از سرطان پروستات بر اثر مصرف این ویتامین مشاهده شده است.

پژوهشگران سوابق 643 مرد که به مدت 10 سال و به طور روزانه یک میلی‌گرم مکمل اسید فولیک مصرف می‌کردند را تجزیه و تحلیل کرده و دریافتند که خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که این مکمل را مصرف می کردند 7/9 درصد بود. در حالیکه در گروه دوم که از دارونما استفاده می کردند تنها 3/3 درصد بوده است.

این پژوهشگران همچنین اظهار داشتند که نوع طبیعی اسید فولیک موجود در مواد غذایی چنین مخاطراتی را در بر ندارد.

فیگویردو در ادامه تصریح کرد: اسید فولیک موجود در مکمل‌ها بیشتر از نوع موجود در مواد غذایی جذب بدن می شود. بنابراین مقدار مصرف آن مهم است؛ چرا که مصرف زیاد آن مفید نخواهد بود.

از سوی دیگر این نتایج ممکن است تصادفی به دست آمده باشد و مطالعات بیشتر در این زمینه ضروری خواهد بود.

[ دوشنبه ٢٦ اسفند ۱۳۸٧ ] [ ٩:٢۱ ‎ق.ظ ] [ پگاه عبادی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَکَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ سپس نطفه را بصورت علقه [= خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [= چیزى شبیه گوشت جویده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهایى درآوردیم؛ و بر استخوانها گوشت پوشاندیم؛ سپس آن را آفرینش تازه‏اى دادیم؛ پس بزرگ است خدایى که بهترین آفرینندگان است
آرشيو مطالب
امکانات وب